Czy masaż stóp naprawdę relaksuje?

Gabinety odnowy biologicznej czy SPA w swojej ofercie mają dziesiątki różnych zabiegów i masaży, które mają za zadanie przynieść ukojenie dla ciała, ale również poprawić samopoczucie, zrelaksować i odprężyć się. Wśród zabiegów relaksujących od wielu lat prym wiedzie masaż stóp. Co stanowi jego fenomen? Czy naprawdę masaż stóp odpręża i relaksuje? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, ponieważ w niezwykle łatwy i szybki sposób można poprawić swoje samopoczucie.

Magiczne miejsca na stopach
Niewielu wie, że na naszych stopach zlokalizowana jest cała masa tzw. punktów akupunkturowych, zwanych refleksami, które są ściśle związane z kanałami energetycznymi przebiegającymi przez nasze ciało. Kanały energetyczne zaopatrują wszystkie organy wewnętrzne w energię. Stymulacja tych punktów w odpowiedni sposób przywraca równowagę w ciele, relaksuje i pomaga w odblokowaniu przepływu energii, który często jest zaburzony przez chroniczny stres, niezdrowy tryb życia czy stany chorobowe. Nauka o punktach energetycznych m.in. na stopach nosi nazwę refleksologia i od wielu już lat jest niezwykle popularną metodą relaksacji oraz samouzdrawiania. To holistyczne podejście do zdrowia, które wywodzi się z filozofii dalekiego wschodu i praktykowane jest z powodzeniem od tysięcy lat.
Każdy fragment stopy jest ściśle powiązany z tkanką, gruczołem czy organem w naszym ciele. Można zaryzykować stwierdzenie, że stopa jest miniaturką całego ciała człowieka. Masując określone miejsce na stopie można wpływać na każdy narząd i miejsce na ciele (od kolana rozpoczynając, poprzez wątrobę, nerki, na oczach kończąc). Masaż refleksologiczny ma niezwykłą moc terapeutyczną, nie można jednak zapomnieć o aspektach relaksacyjnych i regeneracyjnych. Refleksologia często bywa uzupełnieniem leczenia, również onkologicznego.

Odprężający masaż stóp
Masaż stóp jest szczególnie polecany osobom przemęczonym i żyjącym w ciągłym stresie i pod presją. Za pomocą ucisku odpowiednich punktów akupunkturowych związanych np. nadnerczami, które wydzielają hormony stresu, można szybko i skutecznie wprowadzić pacjenta w stan głębokiej relaksacji i regeneracji. Co więcej, nie trzeba być profesjonalnym masażystą czy fizjoterapeutą. Poznanie kilku podstawowych zasad masażu i znajomość mapy stóp pozwala wykonywać relaksacyjne masaże również w domowym zaciszu każdego dnia. To niezwykle pożyteczna praktyka, która daje szybkie ukojenie, jest przyjemna i zarazem oddziałuje na konkretne miejsca w ciele, które wymagają szczególnej troski.

Previous Post Next Post